trojaPrvní světový pohár v kariéře. A hned na domácí dráze v pražské Tróji před několikatisícovým publikem fandícím přímo u trati. Před publikem, které všichni elitní světoví závodníci označují jako to nejbouřlivější. A hned páté místo v nabité konkurenci 53 reprezentantek z celého světa! Takové bylo víkendové vystoupení singlířky Evy Říhové v prvním závodě letošního ročníku Světového poháru ve vodním slalomu.

Úspěchu dosáhla i přesto, že se nesoustředila pouze na své výkony. Zapojila se totiž i do pořádání samotného závodu, když v tzv. Race Office pomáhala s organizací všeho možného. Možná jí starosti s tím spojené ale nakonec pomohly. Ulevily od tlaku, který mohl způsobovat například přímý přenos České televize, rozhovory v cíli, přítomnost novinářů a již zmíněných fandících diváků. Neměla čas nad tím vším přemýšlet a to je možná dobře.

Hůře se bohužel dařilo Matyášovi Lhotovi. Nadějný český singlíř postoupil z kvalifikace zcela bez problému do semifinále. Ze 13. místa. Už to lze pokládat svým způsobem za úspěch, protože například bramborovému olympionikovi Vítězslavovi Gebasovi se postoupit nepodařilo. V semifinálové jízdě se ovšem dopustil chyby, kterou u něho moc často nevídáme. V první protivodné brance na samém začátku trati se Matyášovi vymstil příliš těsný a agresivní nájezd na vnitřní tyčku. Tu sestřelil bokem lodi a ta ho poté obletěla. Verdikt rozhodčích byl nesporný: 50 vteřin penalizace. A konec nadějí na postup. „Bože můj, nechápu to. Tu bránu jsem jel v tréninku tisíckrát,“ komentoval trochu smutně hned po dojetí a poděkoval všem divákům za podporu. Ve sportu, jakým je vodní slalom, není nic jisté. Mezi velkým úspěchem a neúspěchem jsou často jen milimetry a dopustit se chyby je při vysokém nasazení velmi snadné.

Lhota i Říhová se nyní již intenzivně připravují na juniorské Mistrovství světa, které se za 4 týdny uskuteční poblíž Bratislavy. Již tento víkend se v Čuňovu zúčastní přípravného závodu společně s ostatními členy juniorské reprezentace. Budeme Vás určitě informovat.