Poslední říjnový víkend se v Roudnici nad Labem uskutečnilo tradiční podzimní testovací soustředění. Ve třech nabitých dnech čekalo rozšířené reprezentační družstvo testování v posilovně (shyby, sed-lehy, bench-press), Cooperův test (za 12 minut uběhni, kolik můžeš) a sprinty na klidné vodě na vzdálenosti od 40, 80, 200 a 600 metrů. Kromě testů ale juniory čekaly i tréninky techniky na roudnické slalomové dráze a sportovní hry.

Většina juniorů přijela na soustředění jen s minimem absolvovaného tréninku. Říjen totiž využili k odpočinku a změně činnosti. I tak jsme se ale mohli setkat s celou řadou vynikajících výkonů. Například úřadující vícemistr světa, kajakář Tomáš Zima vypotil na hrazdě úctyhodných 28 shybů a jeho reprezentační kolega Jan Bárta, mimochodem bronzový medailista z MSJ, uběhl za 12 minut přes 3300 metrů. Trápil se naopak mistr Evropy v kategorii C1, královéhradecký rodák Vojta Heger. „Od závodu olympijských nadějí jsem vůbec nic nedělal. Hrozně se trápím, nemůžu si kleknout… nic mi nejde.“ Svou aktuální kondiční situaci dále označoval méně korektními podstatnými jmény, přídavnými jmény i slovesy vztahujícími se k exkrementům a vylučovací soustavě.

Skvělé výkony předváděly i dívky.  Kajakářka Kateřina Beková z Opavy dominovala suverénně v testech na vodě, vynikající byla ale i v testech na suchu. Mezi singlířkami dominovala mladičká Tereza Kneblová. V posledním dni soustředění, kdy se nedalo kvůli vichřici jít na vodu, ovšem všechny dívky předvedly sílu i výdrž v náročném skupinovém posilovacím tréninku zaměřeném na břišní svaly. Kluci absolvovali stejný trénink, brečeli ale o poznání víc.

Výdrž se bude hodit, protože příští sezóna bude opět nabitá. Mistrovství světa se koná v italské Ivree, na velmi náročné polopřírodní dráze. Evropa potom ve slovenském Čunovu. Navíc se ale konají ještě Olympijské hry mládeže se svým poněkud netradičním soutěžním formátem.

Chceme být v příští sezóně stejně úspěšní jako v té letošní. Velká část družstva proto odlétá na zimní soustředění do Austrálie, zbytek potom do Spojených arabských emirátů a následně ještě do jihofrancouzského Pau. Pravděpodobně ještě nikdy v historii RDJ nebyla zimní příprava poskytnutá v takové kvalitě i rozsahu a zároveň takovému počtu osob. Jedná se o bezprecedentní světový unikát, za který vděčíme z velké části našim sponzorům UNIQA, urbastore.cz a podpoře Nadace ČEZ.

Doufejme, že se všichni junioři ponoří po testech do pořádné přípravy. Naše očekávání budou na základě kvalitních zahraničních soustředění v teple vysoké.