IMG_9068Stresující. Tímto jediným slovem by se dala přesně vystihnout cesta na letiště hlavního australského města Sydney. Odlet byl ve 14:00, zatímco my jsme ještě ve 12:00 stáli v husté dopravní koloně těsně před letištěm. Ranní balení rozměrných lodí do úhledných a pevných balíků se totiž společně s jejich následným navázáním na měkké střechy vypůjčených automobilů poněkud protáhlo. Nyní jsme měli přibližně 40 minut na to, abychom 4 třicetikilogramové balíky znovu odvázali, vrátili vypůjčená auta a rozměrné balíky odbavili. Snad díky zásahu boží prozřetelnosti, nakloněné štěstěně či pouhé náhodě nás na přepážce čekaly nesmírně milé dámy, pravděpodobně fanynky vodního slalomu, které celý proces maximálně ulehčily i urychlily a my jsme tak nakonec mohli do Boeingu 777 nastupovat ještě mezi prvními.

I přes skvělý servis společnosti Singapure Airlines byla cesta úmorná. Osm hodin ze Sydney do Singapuru, high – tech světové metropole a odsud následně 13 hodin do německého Frankfurtu. Necelou hodinu trvající let z Frankfurtu do Prahy, převzetí nepoškozených lodí a jejich uložení v trojské loděnici bylo následně definitivní tečkou za 35 dní dlouhým soustředěním na olympijské slalomové dráze v australském Penrithu. Soustředění, o kterém všichni zainteresovaní hovoří téměř výhradně v superlativech jako o tom nejlepším v životě. Prozatím, doufejme. Bylo by skvělé, kdyby se podobná soustředění, a ideálně ještě pro větší počet nadějných závodníků, mohla v rámci juniorského reprezentačního družstva konat každoročně. Úspěchy z toho pramenící by na sebe nepochybně nenechaly dlouho čekat, neboť výkonností posun letošního týmu byl především v posledním týdnu soustředění znatelný na první pohled.

Junioři absolvovali 42 tréninků na kvalitní slalomové dráze s výjezdovým pásem, který umožňuje v daném časovém výměru více natrénovat. Úspěšně absolvovali závod. Připomeňme, že v juniorské kategorii zvítězila Antonie Galušková i Matyáš Lhota. Tereza Fišerová byla třetí celkově i v kategorii U23, poražená pouze famózními sestrami Foxovými. A absolvovali samozřejmě také mírný doplňkový kondiční trénink, který je nutný pro udržení celkové zdatnosti. Příští rok bychom soustředění rádi zopakovali s tím, že bychom absolvovali 50 tréninků na divoké vodě. Ne, že by soustředění bylo krátké. Padesátka je ale hezčí číslo než 42, nebo ne?

Je až s podivem, že se dlouhé soustředění obešlo bez jakýchkoliv významnějších problémů. Fyzioterapeutka Markéta s úspěchem napravila veškeré zdravotní problémy „na první dobrou“. Bolesti ramen, loktů, krční, hrudní i bederní páteře odstraňovala zkušenou mobilizací a svými pověstnými jehličkami. Vymknutý kotník Václava Chaloupky dala prostřednictvím výše uvedených metod, tejpováním a vhodně zvolenou medikací do provozuschopného stavu za pouhé dva dny. Za její podporu jí patří velké díky.

Ambice juniorů i juniorů přecházejících do kategorie U23 jsou velmi vysoké. Téměř nikdo ze závodníků, kteří na tomto soustředění byli, nechce dominovat pouze v dané věkové kategorii, ale také celkově. Chtějí se poprat i o body do nominace seniorské. Chtějí se porovnávat s nejlepší českou konkurencí nezávisle na věku. S nadějí, že by se jim mohlo povést to, co před třemi lety Lukáši Rohanovi. Ten si seniorský mančaft vyjel poprvé v 19 letech. Doufejme, že se jim jejich nesmělé, nicméně opodstatněné ambice vyplní a že jejich úspěchy neskončí na juniorské a U23 úrovni. Ale že Čechům v budoucnu přinesou radost do obýváků prostřednictvím přímého přenosu z Olympijských her 2020, nebo dokonce ještě dříve – z Mistrovství Evropy konaného na jaře roku 2018 v pražské Troji. Čeká je ale ještě hodně práce na dlouhé cestě. Děkujeme společnosti UNIQA, urbanstore.cz a Nadaci ČEZ, že jim tuto cestu usnadňují.