IMG_8522Brutální“, „nelidský“, „nejtěžší co jsem kdy zažil“. Nejen takovými přívlastky hodnotili nejlepší čeští junioři trénink zvaný Loops. Jedná se o trénink vytrvalosti, při kterém sportovci opakovaně a ve vysokém tempu jezdí celé tratě propojené s 30 sekundovým sprintem. Pro sprint na konci trati, po velmi krátké pauze, existuje přitom jediný požadavek: maximální intenzita. To celé se opakuje jednu hodinu, cca. 12 – 15 jízd. Není divu, že při teplotě vzduchu kolem 40° Celsia a teplotě vody kolem 25 – 30°C, se sportovci tak trochu vaří zaživa. A přesto, když všechny juniorské komentáře o náročnosti tohoto tréninku vyslechla dvojnásobná olympijská vítězka Elena Kaliská, začala se svým svérázným, nakažlivým způsobem hlasitě smát a pravila cosi o tom, že chlapci „ještě neviedia, čo je poriadna drina ty kokšo“. Především chlapcům, kteří trénink hodnotili i množstvím nepublikovatelných přívlastků, nezbylo než se studem „odplout“ a přemýšlet, jakže se těch olympijských medailí asi dosahuje. Pětačtyřicetiletá slovenská legenda, která je také držitelkou cenných kovů z 15 evropských a 5 světových šampionátů, zde totiž dře opravdu tvrdě.

Doufejme, že přístup Eleny bude dlouhotrvající inspirací našich závodníků i závodnic nejen v tréninku, ale především v závodech. První závod letošní sezóny se koná již příští víkend. Zde na olympijské trati v australském Penrithu, a zúčastní se ho prvotřídní konkurence. V kategorii C1 například stříbrný medailista z OH v Riu Matej Beňuš, mistr světa z roku 2013 David Florance či úřadující evropský šampion Alexander Slafkovský. Kajakářkám i singlířkám bude konkurenci nejen Jessica Fox, ale i její sestra Noemi. Jesicca je držitelkou již dvou olympijských medailí a v roce 2014 se jí v americkém Deep Creek povedl husarský kousek v podobě zisku titulu mistryně světa na K1 i C1.

V pátek 17. 2. jsou na programu kvalifikační jízdy. Úspěch v nich podmiňuje, zda naše závodníky a závodnice uvidíme závodit ještě v sobotu. O průběhu závodu vás budeme každý den informovat.