IMG_9330Junioři v sobotu dopoledne úspěšně odtrénovali trénink celých tratí. Poslední trénink čtvrtého, celého tréninkového týdne. V pátém týdnu je čeká ještě 7 tréninků. Ve čtvrtek a v pátek odpoledne potom postupně odlétají domů.

V průběhu tréninku celých tratí byla patrná rostoucí forma, ale také rostoucí únava. Není divu, že po náročném tréninku se junioři rozeběhli na druhou snídani do Crispy Creamu pro pořádnou porci zdobených, křiklavě barevných a krémy plněných donatů. Pro porci, za kterou by se nemusel stydět ani Homer Simpson. Množství cukru, které by na místě usmrtilo několik desítek diabetiků, znovu probudilo jejich životní optimismus a zájem o dění ve dni a půl volna. Cíl byl jasný: Sydney! Ale co tam? Protože beachování a surfingu deštivé počasí nepřálo, většina se shodla na obědě v místní české hospodě a prohlídce ponorky i bitevní lodi australského námořnictva. Na prohlídku opery už nezbyl čas.

Je potěšující, že náročné soustředění se obešlo bez větších zdravotních problémů. Jako na každém soustředění se samozřejmě vyskytovaly drobné neduhy typu bolesti ramen, loktů či zad. Každodenní zátěž si v tomto směru vybírá svou daň. Všechny problémy se ale podařilo fyzioterapeutce Markétě vyřešit a těla sportovců uvádělo znovu do provozuschopného stavu. Výjimku mohl tvořit kotník Václava Chaloupky. Díky vydatné fyzioterapeutické a farmakologické podpoře byl ovšem schopen jezdit na vodě bez omezení již po dvou dnech. V nich musel pádlovat na kajaku. Na kanál si ale netroufal. „Neumím na tom eskymáka ty vole“, reagoval na posměšky tréninkových kolegů a odbelhal se s kajakem ke klidné vodě.

Po odpočinku je vždy patrný vzestup formy. Na juniorském týmu je vidět velké zlepšení. Každým tréninkem se dotahují na nejlepší české i světové závodníky. Zlepšení může být tím větší, čím častěji se podobná soustředění v juniorském věku budou opakovat. Právě juniorský věk je z hlediska tréninku klíčový pro dosažení vrcholové výkonnosti v pozdějším věku. Nutností je přitom v dnešním sportu vysoce specifický trénink – na obtížných vodních terénech a v teplém počasí. Podobná soustředění tedy významnou měrou přispívají k tomu, že čeští vodní slalomáři budou nadále alespoň stejně úspěšní, jako jsou již doposud. Velké poděkování proto patří všem sponzorům, kteří se významnou měrou podíleli na financování akce – společnostem Uniqua, urbanstore.cz a pomahejpohybem.cz. Stejně tak velké poděkování patří Českému svazu kanoistů