I 3. kJan Bártavalifikační den byl pro české barvy úspěšný. Sušická kajakářka Antonie Galušková v kvalifikaci zvítězila a první místo brala také posádka VítekPohanka – Denic Wend. Českým závodníkům se tak povedl husarský kousek, protože vyhráli kvalifikaci ve všech kategoriích. Na otázku, zda-li se někdy v historii juniorské reprezentace něco podobného podařilo, šéftrenér Jiří Kratochvíl odpovídá: „Ty mede, to se asi nikdy nepodařilo. Ale bacha na to, první vyhrání z kapsy vyhání. Musíme k tomu přistupovat s pokorou, o medailích se rozhoduje až zítra a pozítří.“ A má pravdu, kvalifikace totiž s trochou nadsázky rozhoduje pouze o postupu do semifinále a startovním čase. Je sice ukazatelem výkonnosti, ovšem v semifinále a finále může být v proměnlivém sportu, jakým je vodní slalom, všechno jinak. Ale zcela upřímně, všem by se nám líbilo, kdyby se na prvních místech moc nezměnilo.

Dodejme ještě, že se třetí den na sedmém místě umístila žatecká závodnice Lucie Nesnídalová. Bohužel se z kvalifikace nepodařilo postoupit nejmladší české reprezentantce, opavské odchovankyni Kateřině Beková. Ještě ani ne patnáctiletá dravá závodnice své kvalifikační škobrtnutí obrečela. V první jízdě skončila na prvním, nepostupovém 21. místě. Ve druhé jízdě potom dostala padesátku na předposlední povodné brance. Kačka sbírá cenné zkušenosti a realizační tým nepochybuje o její nadějnosti v budoucnosti.

Kajakářské medailové žně a selhání singlekanoistek 4. den

Tomáš Zima zvítězil v kvalifikaci, zvítězil i v semifinále a ve finále po dotyku na poslední protivodné brance skončil druhý! Bez dvou trestných vteřin by vyhrál. Jenže to jsou ty „by“ a „kdyby“, na které se nehraje a díky kterým „by“ mohl být Mistr každý. Tomáš má rozhodně důvod k oslavám, protože v nervózním finále chybovali všichni včetně vítězného Rakušana Oschmautze. Ale pozor! Stejný důvod k oslavám má také Jan Bárta, který si domu veze bronz. Pro kajakáře, který se do týmu probojoval z třetího místa letos poprvé, se jedná o velmi překvapivý úspěch.

Medaile se rozdávaly také mezi deblkanoisty. České posádky obsadily první a druhé místo. I oni tak, v této ne příliš nabité kategorii, přispěli svým dílem k vyššímu mezinárodnímu povědomí o vysoké úrovní českého vodního slalomu.

Jak byla Štěstěna v době kajakářského finále přívětivě obrácena k české části tribuny, o hodinu později se při finále singlekanoistek asi odskočila občerstvit. Naše singlekanoistky neměly dobrý den. Největší favoritka a vítězka kvalifikace Eva Říhová předvedla jednu z nejhorších jízd letošní sezóny. Zůstala viset hned v prvním válci v nájezdu do branky číslo 4 a vysoká časová ztráta nepřidala Evě klid ani do následujících pasáží trati, kde se dopustila několika dalších fatálních chyb. Pátou pozici obsadila Alexandra Vrbová a čtvrtou brněnská závodnice Gabriela Satková, přibližně vteřinu za bronzovou Italkou. Všechny dívky své výkony a výsledné umístění obrečely. Chtěli a určitě měli na víc. Je to obrovská škoda, ale jak praví ono otřepané klišé „takový už je sport“.

Zítra nás čeká mistrovská soutěž singlekanoistů a kajakářek. I zde máme několik želízek v ohni. Mezi singlekanoisty jsou medailové naděje vkládány jak do juniorského Mistra Evropy Matyáše Lhoty, tak i do hrdého a rychle se zlepšující Dukláka Vojtěcha Hegera. Překvapit může i odchovanec z Valašského Meziříčí Jan Kaminský. Mezi kajakářkami budeme s napětím sledovat jak Antonii Galuškovou, vítězku kvalifikace a loni bronzovou medailistku, tak i dynamickou žateckou mašinu Lucii Nesnídalovou.