TOMÁŠ ZIMA
Závodník
Biografie

V lodi seděl poprvé, když mu bylo šest let. Byl to jeho otec, kdo mu ukázal kajak a naučil ho všemu důležitému.

První závody jel, když mu bylo 8 na řece Ploučnici, ještě jako předžák. Začínal si zvykat na to, jaké to je závodit s někým jiným i se staršími a zkušenějšími závodníky.

V roce 2014 startoval na svém prvním českém poháru mezi dospělými. Bylo to první velké srovnání s nejlepšími závodníky ve všech věkových kategoriích. Ten rok celkově skončil na 27. místě. V tomto roce zvítězil v nominaci na juniorské mistrovství Evropy v Makedonii, ale kvůli nízkému věku nemohl startovat. Na podzim se kvalifikoval na mistrovství světa v Brazílii a díky tomu, že se jelo na jaře následujícího roku, tak zde mohl startovat.

Byla to první velká mezinárodní akce, které se zúčastnil. V závodě se probojoval až do finále, kde skončil na 7. místě. Celou tu dobu trénoval se svým tátou, ale na podzim roku 2015 začal trénovat v Praze s Pavlem Kubričanem.

Rok 2016 byl pro něj úspěšný, i když na mistrovství světa v Krakově dostal 50 vteřinou penalizaci za sporný průjezd brány. V závodě týmů se umístil se svými partnery, po velmi slušném výkonu, na třetím místě. Mistrovství Evropy také nevyšlo podle plánu. Po opatrné jízdě skončil za branami finále. Jinak se v českém poháru celkově umístil na 13. místě, pohár juniorů vyhrál, obsadil  2.místo na mistrovství České republiky do 23 let a 2.místo na mistrovství České republiky v kategorii mladšího dorostu.

Letos se znovu probojoval do juniorské reprezentace a pokusí se o co nejlepší výsledek jak ve světě, tak na domácích závodech, kde se už téměř pravidelně v Českém poháru umísťuje mezi deseti nejlepšími kajakáři v Čechách. Dlouhodobější cíl je dostat se na takovou úroveň, aby mohl bojovat s těmi nejlepšími závodníky o ta nejvyšší umístění.