MATOUŠ PŘÍHODA
Závodník
Biografie

Matouš se dostal k vodnímu slalomu téměř náhodou. Potom co ho přestala bavit atletika, kterou před tím provozoval, mu maminka musela akutně najít sport, protože bez výdeje energie s ním bylo doma k nevydržení. Jeho bratra napadl vodní slalom a tak je oba koncem roku 2009 přihlásila do oddílu USK Praha v pražské Troji.

Tento sport si již od začátku velmi oblíbil a i přes velký výkonostní odstup se tomu věnoval poctivě. Zpočátku se mu na závodech výrazně nedařilo, ale postupně se přibližoval svým soupeřům. V žákovské kategorii byly jeho výsledky velmi neuspokojivé a to pokračovalo i do ranných juniorských let. V roce 2014 už začínal soupeře dohánět, ale úplně se mu to podařilo až v roce 2015, kdy se konečně probojoval silnou konkurencí až do juniorského reprezentačního družstva. S tím přišla první reprezentace na mistrovství evropy v polském Krakowě, kde se mu podařilo probojovat do finále a obsadit v něm 9. příčku.

V posledním juniorském roce obhájil účast v týmu a přišlo s tím i první mistrovství světa opět v Krakowě. Na tom se s přehledem dostal do finále, ale tam se mu díky penalizacím podařilo získat jen 7 místo, ale i toho si velmi váží. Potom přišlo mistrovství evropy, které se odehrávalo ve slovinském Solkanu. Tam se mu v průběhu roku dařilo ať už na rankingovém jarním závodě nebo na evropském poháru juniorů, tak tam jel s velkými ambicemi. Tam se mu podařilo se svými kolegy Matyášem Lhotou a Václavem Chaloupkou získat stříbrnou medaili v týmovém závodě. Bohužel v individualní kategorii tomu tak nebylo, protože v semifinále udělal velikou chybu a obdržel 50 sekundovo penalizaci a tím jeho závod skončil.

To ho ovšem neodradilo a příští rok bude bojovat o reprezentaci znovu, ale už v kategorii do 23 let.

Nejlepší výsledky

2015

MEJ Polsko: C1M 9. místo

2016

MSJ Polsko: C1M 7. místo

MEJ Slovinsko: C1M Teams 2. místo

2017

Reprezentační trenér C1M