V prosluněném jihofrancouzském Pau čeká Evu Říhovou a Matyáše Lhotu nejtěžší závod sezóny. Vlastně by možná bylo lepší říct, že nejtěžší závod dosavadní kariéry. V příštím týdnu se totiž postaví na start svého vůbec prvního Mistrovství světa dospělých. O svůj díl úspěchu budou bojovat v té nejvyšší, věkově nijak omezené konkurenci. Před svým startem se tak budou rozjíždět společně s fenomény jako je Australanka Jessica Fox či Slovák Michal Martikán.

Konkurence na Mistrovství bude obrovská. V kategorii C1 se Matyáš postaví hned proti 6 držitelům olympijské medaile a celé řadě medailistů z evropských i světových šampionátů minulých let. Matyáš si ale věří. Po celé sezóně má hodně natrénováno a zkusí to vytáhnout, kam až to půjde. „Není to tady takový jako v Tacenu. Tam se mi to líbilo víc. Hodně se to tady mění. Bude to chtít taky trochu štěstí“, tvrdí Maty poté, co se mu v tréninku poněkolikáté nepovedla kombinace povodné a protivodné branky přes vlnu. Místní trať patří jednoznačně k nejkrásnějším na světě. O tom, že ale dokáže být nespravedlivá, nepochybuje ani úřadující světová čtyřka, Slovák Beňuš: „Ty kok-t, důfám, že tato protivoda tam nebude… ideš z ní a buď seš plus 2 nebo minus 2, len ako ti vyjde voda.“

Největšími favority kategorie C1 jsou, kromě všech tři Slováků, ještě Slovinec Savšek, Němec Tasiadis, Brit Westley… No a samozřejmě úřadující Olympijský vítěz, a navíc domácí závodník, Francouz Gargaud-Chanut. To, že místní trať zná jako své boty, předvádí na tréninku každý den.

Ani Eva to nebude mít v kategorii C1 žen jednoduché. Kromě již zmíněné Foxové ji čeká konkurence britského dua Woods a Franklin či Rakušanek Wolffhardt a Weratschnig. A také Češka Tereza Fišerová. Ta se ve světovém rankingovém žebříčku (WRR) nachází aktuálně na sedmé pozici a po druhém celkovém místě ve Světovém poháru pomýšlí nepochybně na příčky nejvyšší.

Mistrovství světa začne zostra. Totiž úterním závodem hlídek. Hned na základě výkonů v prvním závodním dopoledni celého šampionátu se budou rozdávat medaile. Doufejme, že toto rozdávání bude štědré nejen pro naše juniory, ale i celý český tým.

Výsledky sledujte na www.canoeliveresults.cz. Program naleznete na https://www.canoeicf.com/canoe-slalom-world-championships/pau-2017.