Na akcích světového formátu je někdy nutné čelit i nepříjemným pravdám. K nim bohužel patří, že Matyáš Lhota se na MS v Pau nevešel do kvalifikované 30 a šampionát tak pro něho skončil.
Je to škoda, protože chybělo málo. „Maty“ se dopustil v první jízdě tří trestných doteků a musel tak absolvovat druhou kvalifikační jízdu. Z ní už ovšem postupovalo pouze deset lodí a navíc se zde sešla dost nepříjemná konkurence. Namátkou jmenujme: Beňuš, Tasiadis, Florance, Božič, Anton, Eichfeld, Hedwig a oba zbývající čeští závodníci – Jáně s Gebasem.
„Hmm, takže reálně bojujeme asi tak o tři místa, ne o deset, “ glosoval vzniklou prekérní situaci Matyáš, který bývá staršími závodníky oslovován často jako „KaLhoťák“. I v druhé jízdě absolvoval velmi rychlý čistý čas, znovu by stejně jako v první jízdě postoupil i s jedním dotykem. Na to se ale nehraje. Tři ťuky je prostě moc. Nepostup samozřejmě mrzí, bolí, je nepříjemný. Lze se na to podívat ale i z jiného úhlu. Není tomu tak dávno, co byl při soustředěních v Pau obdivován úřadující vícemistr Evropy, Švýcar Koechlin. Vypadal na vodě velice dobře, jeho tréninky byly intenzivní i přes jejich vysoký objem. Trávil zde ne týdny jako český tým, ale celé měsíce. A jak dopadl? 33., přesně vteřinu a 24 setin za postupem z kvalifikace. Americký olympionik Casey Eichfel, který v půlročním předstihu sdílel na sociálních sítích selfie ze své přípravy právě na tento závod, skončil na 41. místě, sekundu a setinu před Matyášem.
„Je to sport. Možná chybělo trochu štěstí,“ zněly nejčastější komentáře ze břehu. Zpravidla se jedná o plky s domnělým chlácholajícím vlivem. Při tomto MS je na tom ale asi mnoho pravdivého. Stavitelé překvapili netypicky lehkou kvalifikační tratí, kde jsou všichni velmi vyrovnaní a o výsledku rozhodují proto i malé chyby. Chyby, kterých je lehké se dopustit a které není občas ani v moci závodníka ovlivnit. Narážím tím na značnou proměnlivost vodního prostředí zdejší dráhy. Rychlost průjezdu řady kombinací byla závislá na tom, jaká vám takzvaně „přijde voda“. Tedy na štěstí. To zatím tréninkem příliš ovlivnit nedokážeme.
Ale život jde dál, ten sportovní nevyjímaje, a soustřeďme se proto na budoucnost. A to na tu nejbližší. Už zítra nastoupí Eva Říhová do své semifinálové jízdy. Držme ji co nejvíc palce, v kvalifikaci skončila sedmá a to nasvědčuje tomu, že formu na finále potenciálně má! Výsledky sledujte na www.canoeliveresults.com.