34474590382_e79f30209f_zMládí vpřed! Fantazie, pohádka. Slova, kterými lze charakterizovat úspěch, jaký se povedl singlíři Matyáši Lhotovi a singlířce Evě Říhové. Oba totiž, byť jsou ještě v juniorském věku, se svými výkony probojovali do A týmu seniorské reprezentace. „Vůbec mi to ještě nedochází, s tímhle jsem fakt nepočítal“, říká Matyáš, který v nominačních závodech dokonce zvítězil. Se stejným počtem bodů, ale lepšími procentuálními odstupy výkonů se umístil těsně i před reprezentačním matadorem Vítězslavem Gebasem, 4. mužem loňských Olympijských her. Třetí skončil také dlouholetý reprezentant, duklák Michal Jáně. Ten ale neměl do poslední chvíle nic jistého. Bodově byl na tom stejně jako devatenáctiletý Václav Chaloupka, který vyhrál v sobotním i nedělním závodě a nekompromisním způsobem tak napravil nepovedené výkony z minulého týdne.

Sedmnáctiletá Eva Říhová se o dospělou reprezentaci dělí s Monikou Jančovou a Terezou Fišerovou. Již na jarních závodech jsme si u Evy mohli všimnout výrazného výkonnostního vzestupu, když zvítězila v dobře obsazeném mezinárodním závodě ve slovinském Solkanu. Zmiňme se ale také o Tereze Fišerová, loňské juniorské mistryni světa, která letošní nominaci ovládla velkopanským způsobem. Zvítězila ve třech ze čtyř závodů a nenechala nikoho na pochybách o tom, že právě ona je aktuální české číslo 1.

Všichni uvedení junioři i post-junioři si letos mohli dopřát mnohem kvalitnější zimní přípravu, protože byla financována nejen resortními středisky a Českým svazem kanoistů, ale z velké části společností Uniqua, urbanstore.cz a nadaci ČEZ – Pomáhej pohybem. Na jejich výkonech se vyšší podpora posledního roku rychle projevila a projevuje se i u řady dalších nadějných mladých závodníků. Silně vzrůstající tendenci výkonnosti v seniorské nominaci vykázal například singlíř Vojtěch Heger nebo kajakář Tomáš Zima. Oba budou ke všemu mezi juniory závodit ještě v příštím roce a jsou tak silným příslibem do budoucna.