Dlouhá junirdjorská nominace dospěla při sobotním pátém Českém poháru konečně ke svému konci. Závod, který byl současně Mistrovstvím České republiky dospělých, finálně uzavřel dlouhou šňůru od sebe navzájem poměrně vzdálených 5ti nominačních závodů. Vždyť první nominační závod se konal už sedmého května na Trnávce. Ano, juniorská nominace byla roztažena v 6 týdnech a udržet si vysokou formu po tak dlouhou dobu není vůbec jednoduché.

Poslední závod byl dramatickým rozuzlováním především v kategorii C1 muži a K1 ženy. V singlech proti sobě v boji o třetí reprezentační místo stál v Praze trénující Jan Kaminský a olomoucký závodník Petr Novotný. Na výkonech obou se výrazně podepsala nervozita, těsným rozdílem ale zvítězil Kaminský. Po výkonu mu gratulovali jeho noví kolegové: Matyáš Lhota a Vojtěch Heger. „Byla to ale strašná jízda vole“, komentovali svorně oba ostřílení borci suše, „hlavně že to ale máš!“, dodali nakonec Kaminskému sebedůvěru. Dodejme ještě, že Novotný sedět doma nebude, společně s Janem Vrublovským bude reprezentovat v kategorii C2. Zbyde mu tak víc, než jen pověstné „oči pro pláč“.

V kajakářkách byl poslední závod ještě dramatičtější, či možná byla dramatická spíše matematická akrobacie těsně po něm. Hned tři dívky totiž v boji o trikot dosáhly stejného bodového součtu i vzájemného poměru vítězství a rozhodovat se muselo tudíž „na procenta“. Nejmenší odstupy na vítězky měla opavská Kateřina Beková. Reprezentovat republiku bude společně se suverénní Lucií Nesnídalovou a úspěšnou reprezentantkou loňského roku Antonií Galuškovou.

V kajakářích třetí místo před pražským Vilémem Kořínkem obhájil kralupský Jan Bárta. Před ním skončil Josef Žížala a Tomáš Zima.

Mezi singlířkami se juniorky postaraly o další malou senzaci. Na bedně dospělého Mistrovství se totiž umístily hned dvě. Gabriela Satková na druhém a Eva Říhová na třetím místě. V rámci celkového nominačního pořadí zvítězila naopak Říhová nad Satkovou a v mančaftu je doplní Alexandra Vrbová.

Jak ale tvrdí šéftrenér českých juniorů Jiří Kratochvíl, nominací „vše teprve začíná“. Junioři by se po krátkém odpočinku měli naplno opřít do tréninku na rychle se blížící Mistrovství světa v Čuňovu. Zdejší umělá slalomová dráha s legendární „Niagárou“, vysokým skokem se silnými roládami, se nachází poblíž Bratislavy a patří mezi vůbec nejnáročnějších tratě, na kterých jsou Mezinárodní kanoistickou federací (ICF) závody pořádány.

Už příští týden odjíždí celá RDJ na přípravný závod v Čuňovu. Budeme Vás samozřejmě informovat. Nezapomeňte teď ale především fandit Evě Říhové a Matyáši Lhotovi na trojském Světovém poháru. Oba juniory můžete poprvé povzbudit již v páteční kvalifikaci. A je proč, budou bojovat o postup ve světové konkurenci a před domácím publikem.  A touží se probojovat do víkendového finále.